Pokusy se suchým ledem

22. listopadu 2010 v 12:31 | JK |  Chemie 8. ročník
Suchý led je oxid uhličitý CO2 v pevném stavu. Byl vynalezen na počátku minulého století v Indii vojenským lékařem. Pozor, nezaměňovat s normálním ledem. Obyčejný led je ztuhlá voda. Suchý led je o 60 °C studenější než obyčejný led. Používal se k přidávání do šlehané smetany a bílků ke zvýšení soudržnosti.

Byl též dříve hodně využíván ve zmrzlinových strojích. Jedná se o tuhý kysličník uhličitý, který se stále vypařuje, aniž taje - sublimuje. Suchý led se vypařuje na útraty tepla přechovávaných potravin, které se tím drží na potřebných nízkých teplotách.

Plyn pod vysokým tlakem zkapalní a pak se mrazí do ledových bloků. Jeho teplota je - 80 °C, a při jeho manipulaci musíme používat rukavice. Hodíme-li kus ledu do vody, klesá ke dnu protože je téměř o polovinu těžší než voda. Ve vodě, ale i na vzduchu dojde k vypařování, kdy se mění v plyn a z vody vystupují bublinky vyvolávající dojem, jako kdyby se vařila voda. Na suchu po vypaření suchého ledu nezůstane žádná vlhkost.

Suchý led se prodává ve formě pelet, nugetů, plátků nebo bloků a vyrábí se ve speciálních zařízeních. Oxid uhličitý nejprve expanduje a následně vzniká jemný prášek - sníh CO2. Tento sníh je protlačován speciální matricí, dochází k jeho slisování, zhuštění a tvorbě suchého ledu ve formě pelet nebo nuget. Technologie výroby bloků je mírně odlišná.

Fyzikální vlastnosti suchého ledu:

    * Teplota: - 78,8ºC
    * Sublimační teplo: 640 kJ / kg (z -78ºC na 0ºC )
    * Hustota: 1,2 - 1,6 kg / dm3
    * Sublimuje v plynný CO2, 1 kg SL = 541 litrů CO2
    * Bez zápachu a chuti
    * Nejedovatý
    * Nezápalný
    * Nedýchatelný
    * limit ve vzduchu 0,5 % obj.
    * ztráta vědomí > 8 % obj.

Žák 8.A Max Fiala přinesl do hodiny chemie kousky suchého ledu, a to  polystyrenové krabičce obalené alobalem. Ukazovali jsme si jednoduchý pokus. Kousky suchého ledu jsme vhazovali do vody ve válci nebo kuželové baňce. Na ústí jsme vytvářeli blanku ze saponátu. Plyn se z vody uvolňoval a vytvářel bubliny.
01
02
03
04
05
05


Za zaslané fotky děkuji Zdeňce, Xuanovi a Tonnymu z 8.A.
Otázka: Kolik přibližně stojí kg suchého ledu? Odpovědi zasílejte na známou adresu.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama