DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ CELNÍ SPRÁVY

23. června 2008 v 17:15 | JK |  Chemie 8. ročník
Učivo je probráno a tak jsme dnes vyrazili na den otevřených dveří celní správy. Program byl bohatý, zdrželi jsme se 2 hodiny a stejně jsme všechno nestihli projít. Viděli jsme cvičené psy při hledání drog, viděli jsme zásahovou jednotku při záchraně ohrožených lidí či při zneškodňování útočníků, soutěžili jsme, stříleli na elektronický terč, zkoušeli rozeznat padělané zboží od originálů, viděli jsme ukázky pašovaného zboží, prohlédli si rentgen, který dokáže zjistit, co je uvnitř kamiónu či mohli se seznámit s postupem prohledávání skrytých prostor. K vidění toho bylo tolik a program byl tak poutavý, že jsem zapomněl fotit. Co se nám ale líbilo nejvíce, byla prohlídka moderních laboratoří, což se nám bude hodit pro předmět chemie.

V laboratořích celní správy umí chemičtí odborníci zjistit například množství vody ve vzorku a zjistit tak, zda džus není ředěný, umí zjistit jakou cestou byl vyroben líh, umí zjistit z jakého kovu jsou prodávané řetízky či zda je víno dovezené ze Španělska či Moldávie. Protože není líh jako líh, je třeba zboží hlídat a to dělají naši celníci.
Monča z osmičky si vyzkoušela oblek, který se používá v místech se zvýšenou radiací. Velice módní :-). Ale také ochrání.
Vyzkoušeli jsme si pomocí detektoru vyhledávat zdroje záření. Hodnota na displeji se zvýšila a detektor začal pípat.
Zdrojem záření bylo cesium, tedy prvek 1.A skupiny.
Exkurze byla moc pěkná a děkujeme celní správě za zorganizování celé akce.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama