SRÁŽENÍ

5. března 2008 v 7:40 | JK |  Chemie 8. ročník
Srážení je typ chemické reakce, při níž vzniká sraženina. Při dnešní laboratorní práci jsme připravovali hydroxidy kovů, které se vyznačují tím, že vytvářejí barevné sraženiny. Pokud necháme reagovat hydroxid sodný nebo draselný se solí příslušného kovu, vznikne nám hydroxid kovu. Při laborce jsme použili hydroxid draselný (dodává se ve formě peciček) a soli kovů - síran měďnatý, chlorid železitý, chlorid železnatý, chlorid nikelnatý, chlorid kobaltnatý a chlorid hořečnatý.

Nejprve jsme si připravili roztok hydroxidu draselného. Do 25 ml jsme nasypali 5 peciček.
Poté jsme ve zkumavkách připravili roztoky solí. 1/4 lžičky soli jsme nasypali do zkumavky a přidali asi 2 ml vody, čemuž odpovídá zhruba 2 cm ve zkumavce.
Pokud měly všechny skupiny jednotlivé roztoky připraveny, přilily do zkumavky s roztokem soli asi 2 ml roztoku hydroxidu draselného.
Vznikly barevné sraženiny. Hydroxid měďnatý je modrý, nikelnatý - zelený, železitý - hnědý, kobaltnatý - fialový, hořečnatý bílý, železnatý - rovněž zelený.
Žlutou sraženinu jsme dělali jen pro zábavu. Není to totiž hydroxid kovu, ale sůl jodid olovnatý. Připravili jsme ho snadno. Vytvořili jsme si roztoky jodidu draselného a dusičnanu olovnatého a oba roztoky slili.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama