PROJEKT ENTER - GRAMOFON

6. března 2008 v 7:40 | JK |  Fyzika 9. ročník
Při dnešním projektu Enter se žáci zabývali problematikou zvuku. Zjišťovali, jak se šíří zvuk, mohli vidět i si vyzkoušet pouštění desek na starých gramofonech, seznámili se s problematikou ozvučování i si mohli vyzkoušet techniku DJ zvanou scratching. Některé pokusy nám připadaly neuvěřitelné.

Tikání budíku bylo slyšet lépe, pokud jsme dali ucho přímo na stůl. Pokud jsme pod budík dali ještě talíř, tikot byl mnohem silnější.
Obdobně fungoval i hrací strojek. Zjišťovali jsme, jak se mění hlasitost bez ozvučné podložky a s ní.
Staré gramofony na kličku. Největší problém byl se zesílením zvuku. Zvuk se zesiloval pomocí typické roury. Kufříkový gramofon měl rouru schovanou v kufříku. Desky byly křehké a byly z materiálu, kterému se říká šelak.
Pokud vezmeme čtvrtku a roh nasadíme na desku do drážek, uslyšíme zvuk. Neuvěřitelné.
Obdobně to bude fungovat se špendlíkem přilepenýmna papírový kornout.
V druhé hodině jsme se zabývali přenosem zvuku. Měli jsme nastavenu aparaturu tak, že jsme mohli kombinovat zvuk z gramofonu a CD prehrávače a k tomu přes mixážní pult připojen mikrofon na mluvení a takzvanou linkou připojen i hudební nástroj zvaný Berlino.
Na Berlino se hraje smyčcem. Zvuk z tohoto nástroje zní orientálně.
Povídali jsme si o tom, k čemu všemu slouží čudlíky na mixážním pultu.
Zkoušeli jsme si scratching. Otázka: Jak je scratching definován a zjistíte mi nějaké další zajímavosti o tomto způsobu přehrávání hudby?
Díky mikrofonům můžeme zesilovat mluvenou řeč, zpěv, ale i některé hudební nástroje. Zjistíte mi, jaký je rozdím mezi dynamickým a kondenzátorovým mikrofonem, a to z hlediska vzdálenosti zachycení zvuku. Zjistíte, k čemu se tyto typy mikrofonů používají?
Odpovědi klasicky na komin.jan@zsmendiku.cz, a to do neděle večer.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama