EMMA MÁ MASO aneb povídání o větrech

6. března 2008 v 13:09 | JK |  Přírodopis 9. ročník
"Svoji hrozivou sílu se opět rozhodla v sobotu ukázat příroda. Silná vichřice, která byla pokřtěna na Emmu, zasáhla celou Českou republiku. Vichřice provázená prudkými srážkami a krupobitím, která dosahovala až síly orkánu, má na svědomí několik lidských životů a značné materiální škody." Tyto zprávy se objevovaly ve sdělovacích prostředcích. V novinách a televizi se můžeme setkávat i s dalšími názvy větrů, názvy větrů nesou některé sjezdové lyže, s názvy větrů se můžeme setkat na dovolené u moře. Pojďme si vytvořit takový malý slovníček.

Slovníček větrů
Blizard - je jiný název pro mrazivou vánici - prudký chladný vítr nesoucí s sebou spoustu sněhu. V USA jej definují jako vítr s rychlostí vyšší než 50 km/h (doprovázený sněhem a snižující viditelnost pod 150 m), bouřlivý blizard má rychlost převyšující 72 km/h.

Bóra - je studený nárazovitý vítr, se kterým se na podzim a v zimě můžete potkat na pobřeží Jaderského moře. Často vane až 10 dní za sebou. Studený vzduch se tvoří nad náhorními planinami na pevnině, přesouvá se k pobřeží a je nasáván tlakovou níží nad teplejším jižním Jadranem. Vznikají nárazy větru o rychlosti až 100 km/h, které jsou schopny porážet chodce a převracet auta. S bórou je možno se setkat i na dalších místech Země, např. na úpatí Kavkazu u Černého moře.

Fén - je jiný název pro teplý západní vítr, který se dříve používal především v rakouské a švýcarské části Alp. Dnes tento pojem zevšeobecněl.

Hurikán a Orkán - je společné označení pro velmi rychlý vítr (minimálně 118 km/h), někdy se používá rovněž pro nejvyšší stádium tropické níže v karibské oblasti.

Mistral
- je jméno pro prudký studený a suchý severní vítr vyskytující se v jižní Francii mezi Francouzským středohořím a Alpami. Vane především v zimě a na jaře.

Monzun
- je vítr, jehož směr se udržuje stejný po celé jedno roční období. Letní monzun vane z moře na pevninu - příčinou je větší teplota pevniny než moře. V oblastech s takzvaným monzunovým podnebím přináší velkou část ročního úhrnu srážek. Zimní monzun naopak vane z pevniny na moře a v monzunových oblastech způsobuje dlouhotrvající suché počasí.
Emma má maso aneb povídání o větrech

Pasát - je pravidelný vítr vanoucí po celý rok na obou polokoulích ze subtropických tlakových výší směrem k rovníkové brázdě nižšího tlaku vzduchu. Na severní polokouli má severovýchodní směr (tj. vane od severovýchodu), na jižní jihovýchodní. Pasáty se vyskytují především nad oceány, kde jsou mimo jiné hlavní příčinou vzniku mořských proudů.

Smršť - je označení pro svislý vzdušný vír, který vzniká v bouřkovém mraku a ve tvaru trychtýře se spouští až k zemi nebo nad hladinu moře. Průměr tohoto trychtýře přitom většinou měří jen několik desítek, někdy stovek metrů. Jiným názvem pro smršť je ""tromb"", což je evropské označení pro smršť nad pevninou, nebo tornádo, což je americký výraz pro totéž. Smršť nad mořem bývá nazývána vodní smrští.

Tajfun - tento pojem se používá v některých částech Země pro nejvyšší stadium tlakové níže (cyklóny). Tlaková níže rotuje okolo svislé osy a v případě tajfunu už se jedná o tak intenzivní pohyb vzduchové hmoty, že při něm dochází ke značným škodám. Tajfuny vznikají především v létě a na podzim a to v oblasti Jihočínského moře a v západním Tichomoří.

Tornádo - je americké označení pro smršť nad pevninou. Někdy se tak označují i silné bouřky s lijáky a prudkými nárazy větru.

Uragán - je název pro nejvyšší stádium tropické níže (cyklóny), když už rychlost větru dosáhla rychlosti alespoň 118 km/h.

Vichřice - je podle takzvané Beaufortovy stupnice vítr, který může působit menší škody na stavbách, např. strhává tašky nebo komíny. Má rychlost mezi 75 a 88 km/h.

Vodní smršť - je označení pro smršť nad mořem.

Bríza - je oproti dříve zmíněným druhům větru daleko klidnější. Jedná se o rovnoměrně vanoucí mořský vítr s rychlostí maximálně do 50 km/h.

Baguio - je filipínské označení pro tajfun. Vzniklo patrně podle stejnojmenného města na severních Filipínách, kudy se v roce 1911 přehnal tajfun, který přinesl neuvěřitelných 1 168 mm (skutečně více než 1 m) srážek.

Húlava - je jiný název pro náraz větru (tedy jeho krátkodobé náhlé zesílení), který často doprovázejí silné lijáky a bouřky.

Tromba - je evropské označení pro smršť nad pevninou.

Tyfon
- je jiné (starší) označení pro tajfun.
(Zdroj: http://www.bedekr.cz/texty/200.html)

Otázka: 1) Jak se nazývá vítr, proudící v létě od moře u pobřeží v Černé hoře?
2) Podaří se Ti najít ještě nějaký název a doplnit tak náš slovníček?
Další zajímavé a potřebné informace pro uvedení článků o vichřici Emma do souvislostí

Výskyty orkánu ve střední Evropě

* Daria, 26. ledna 1990 (maximální rychlost: 200 km/h)
* Vivian, 25. - 27. února 1990
* Wiebke, 28. února - 1. března 1990 (maximální rychlost: 285 km/h)
* Anatol, 2. - 3. prosince 1999 (maximální rychlost: 183 km/h)
* Lothar, 26. - 27. prosince 1999 (maximální rychlost: 272 km/h)
* Jeanett, 26. - 27. října 2002 (maximální rychlost: 183 km/h)
* Gudrun, 8. - 9. ledna 2005 (maximální rychlost: 144 km/h)
* Kyrill, 18. ledna 2007 (maximální rychlost: 225 km/h)
* Emma, 1. - 2. března 2008
(Zdroj: Wikipedie)

Otázka: Zjistíš jaká maximální rychlost větru byla zaznamenána u vichřice Emma?
Beaufortova stupnice
Beaufortova stupnice [Bofórtova stupnice] byla vytvořena počátkem 19. století kontraadmirálem Francisem Beaufortem. Slouží k odhadu rychlosti větru podle jeho snadno pozorovatelných projevů na moři či souši. Beaufortova stupnice má dvanáct stupňů.
(Zdroj: www.chmi.cz/meteo/olm/Let_met/beaufort/Beaufortova_stupnice.htm)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama