STAROVĚKÝ EGYPT, ASTERIX A OBELIX

28. února 2008 v 16:10 | GDk |  Fyzika 6. ročník
Začátkem února se nám podařilo připravit spojením více předmětů zajímavý projekt s názvem EGYPT. Hlavní myšlenka sice začala díky tématickým plánům dějepisu, ale po studiu obrovského množství materiálu se nasbíralo spousta informací, kterými jsme mohli propojit projekt i s fyzikou, matematikou a přírodopisem.

Nejenom žáky, ale i mě fascinovaly způsoby stavění pyramid a obelisků, které jsme si samozřejmě zkusili. I když ne pomocí těžkých kamenů a nakloněných rovin. Vystačili jsme si s kružítkem, lepidlem, nůžkami a čtvrtkou. Stačí když si narýsujete veliký šestiúhelník, ze kterého vystřihnete pouze 4 trojúhelníky a máte docela povedenou pyramidu. Nezapomeňte si nechat i kousek pro zalepení.
Zajímavé bylo i počítání s egyptskými jednotkami délky jako královský loket, tyč, palec nebo sandál.
Dozvěděli jsme se také, že Egypťané se považují za vynálezce prvních hodin. Kromě slunečních měli i hvězdné a vodní hodiny. Představa, že už před 5000 lety dokázali měřit čas s přesností na 5 minut je úžasná. Byli to skutečně moc moudří lidé.
V matematice jsme se pomocí letopočtů seznámili s celými čísly a nechybělo ani násobení a dělení desetinným číslem, které jsme využili při převodech jednotek a při staré egyptské úloze o kočkách a obilí.
Kromě těchto věcí museli žáci ukázat své dovednosti i v jiných oborech. Například měli za úkol napsat své jméno pomocí hieroglyfů, upéct egyptské medové koláčky, vyhrát válku s Chetity, předvést techniku mumifikace - obvazování, prokázat znalosti z egyptského rodinného života a přírody, ukázat své logické myšlení pomocí staré egyptské hry awelle, předvést znalosti historie a zeměpisu Egypta.
Během několika hodin výtvarné výchovy vytvořili žáci společnými silami velký obraz vítězného faraona Ramesse II.
Nebudu lhát, když napíšu, že všichni zúčasnění učitelé i žáci mají z výsledků tohoto projektu skvělý pocit. Umocnil ho i film Asterix a Obelix: Mise Kleopatra, který nám v pátečním programu pustili v televizi... :-)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama