JE TO HUSTÝ... (aneb zamyšlení o hustotě)

7. listopadu 2007 v 17:49 |  Chemie 9. ročník
Možná někoho z vás napadlo, jak je možné, že při hodině fyziky se učíte, že hustota vody je 998kg/m3 a při hodině chemie 1000kg/m3. Kde je tedy pravda? Zkusme si tu teď celý problém rozebrat. Hustota látky je veličina, která nabývá různých hodnot při různé teplotě.

Z grafu vyplývá, že při teplotě 0°C má voda hustotu 999,941kg/m3 a se zvyšující se teplotou hustota zvolna klesá až na 958,350kg/m3 při 100°C. Při normální teplotě (20°C) a při normálním tlaku (101,3kPa) má voda hustotu 998,205kg/m3. A právě za těchto podmínek provádíme naše laboratorní práce. Zdálo by se tedy, že blíže pravdě je hodnota 998kg/m3. Zní to logicky. Je tu však ještě několik "ale". 1) Uvedené hodnoty jsou pro destilovanou vodu a s destilovanou vodou při našich laborkách nepracujeme. 2) Nikdy při našich výpočtech nebudeme používat přesná čísla na tři desetinná místa, ale zaokrouhlíme hodnotu na celé číslo.Už tím jsme se dopustili nepřesnosti. 3) Žákům se lépe bude pamatovat hodnota 1000 než 998, nehledě k tomu, že s tímto číslem se lépe počítá. Záleží na každém z vás, čemu budete v životě přikládat větší váhu. Zda přesnosti na úkor zapamatovatelnosti, či zapamatovatelnosti na úkor přesnosti.

Otázky pro chytré děti: 1) Zjistěte, při které teplotě má voda největší hustotu a zapište její hodnotu ?
2) Jde o jistou odchylku. Jak se tato odchylka nazývá ?
3) Má nějaký význam pro vodní živočichy ?
4) Zkuste zjistit jakou hustotu má led. Až to zjistíte, zkuste se zamyslet nad tím, jak se bude led chovat, dáme-li ho do skleničky s vodou. Můžete si váš úsudek ověřit domácím pokusem.
5) Znáte nějakou katastrofu z historie dopravy, za kterou může led a jeho hustota ?

Odpovědi čekám na adrese: komin.jan@zsmendiku.cz
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama